Domů > Webináře > Umíte to s pohádkou?
Webinář

Umíte to s pohádkou?

Vysílali jsme 14. 1. 2016 20:00–21:00
Lektor
Mgr. Sylvie Doláková
Záznam webináře
3047x
Pokud si přejete získat nárok na potvrzení za zhlédnutí tohoto webináře, musíte se nejprve přihlásit ke svému účtu, nebo si účet nejprve založit.

Anotace

Čtvrtek 14. 1. 2016, 20:00 Pohádka nás naučí poznávat svět z mnoha úhlů pohledu: záleží jen na nás, jaký si vybereme. Můžeme se učit nejen jazyk, ale i matematiku, přírodovědu, výtvarnou, pracovní, hudební i tělesnou výchovu, a kdo vládne i cizím jazykem, může vše zkusit v něm, říká lektorka Mgr. Sylvie Doláková v doprovodném článku k setkání (Pohádka nás naučí aneb Umíte to s pohádkou?).

Lektorka Mgr. Sylvie Doláková nám už (nejen) o využití pohádek ve výuce angličtiny předškolních dětí povídala. Nyní se na pohádky podíváme zblízka a upřesníme si, zda opravdu ve výchově a vzdělávání využíváme celý jejich potenciál..

Anotace setkání:

Tématem setkání bude využití pohádek ve všech oblastech vzdělávání. V zahraničí je toto téma uváděno pod názvem Story-based CLIL.

Téma pohádky prolíná každodenní výukou v oblasti jazyka, prvouky, matematiky, hudební, výtvarné, pracovní výchově a tělovýchovných chvilkách. Velký přínos je ten, že podkladové materály jsou dvojjazyčné a tedy se dají využít buď jen v češtině, nebo angličtině, případně v kombinaci obou jazyků, kdy výuka toho nového je velice intenzivní, protože děti pracují s něčím, co znají už z rodného jazyka (odpadá překládání a vysvětlování pravidel a postupů).

Obsah a cíle setkání:
Pohádka nás naučí …
nejen poslouchat a převyprávět text (rytmus, výslovnost, stavba věty, slovní zásoba, stavba textu), ale také využít tematicky zaměřených písniček, říkanky, pohybové i didaktické hry. Učí děti poznávat přírodu a život kolem nás z pohledu postav a situací z pohádky, procvičuje aktuální matematické operace od nejjednodušších (více/méně), ke sčítání, odčítání, násobení i dělení nebo nabízí mnoho nápadů na výtvarné a pracovní techniky k rozvoji jemné motoriky.
Po dobu, kdy děti žijí pohádkou, se všemu učí daleko rychleji, protože odpadá složité uvádění do situace a dlouhá motivace.
 
Společně se podíváme na to, jak využít možnosti, které pohádka nabízí.
Komu je setkání určeno:

Setkání je určeno učitelům mateřských a základních škol, a to nejen angličtinářům a "jazykářům".
Setkání je zdarma.

Lektorka:

Mgr. Sylvie Doláková


Užitečné odkazy:
Potvrzení o účasti

Podmínkou získání potvrzení o účasti na webináři je přihlášení k vašemu účtu na Metodickém portálu RVP.CZ před vstupem do živého vysílání a účast na webináři v délce alespoň 45 minut. Pokud nemáte účet, zaregistrovat se můžete zde. Při splnění těchto podmínek bude po skončení webináře potvrzení o účasti dostupné ke stažení na stránce konkrétního webináře. Potvrzení je možné si stáhnout i zpětně, avšak nejdříve u webinářů, které probíhaly od května 2021. Za zhlédnutí záznamu webináře se potvrzení o účasti nevystavuje.

Soubory ke stažení
 
Typ
Název
 
pptx
Prezentace v PowerPointu, tedy včetně zvukových stop.
Prezentace
Umite to s pohadkou.pptx

Licence

Webinář je publikován pod licencí Creative Commons BY-NC-ND 4.0.

Hodnocení od uživatelů

Webinář nebyl prozatím komentován.

Vaše hodnocení

Ohodnoťte hvězdičkami:

Váš komentář

Pro vložení komentáře je nutné se nejprve přihlásit.