Domů > Webináře > Malba vaječnou temperou – učení v mezipředmětových souvislostech
Webinář

Malba vaječnou temperou – učení v mezipředmětových souvislostech

Vysílali jsme 24. 11. 2021 20:00–21:00
Lektor
Mgr. Kateřina Círová, Dis.

Anotace

Mgr. Kateřina Círová, Dis. učí výtvarnou výchovu na druhém stupni od šesté po devátou třídu, a tak se může dlouhodobě věnovat rozvíjení výtvarného myšlení starších žáků jako nezbytné součásti výtvarné činnosti žáků. Přijměte pozvání na její webinář a nechte se inspirovat.

Výroba vaječné tempery a její následné využití v umělecké činnosti mohou do hodin výtvarné výchovy na základní škole přinést žákům atraktivní zážitky. Především pro badatelsky orientované žáky, kteří rádi objevují skutečnosti na základě vlastních zkušeností, v tomto případě objevují proces výroby temperové barvy na bázi vaječné emulze smíšené s práškovými pigmenty.

Ale i umělecky orientovaní žáci, pro které je podstatnější tvůrčí část aktivity – samotná malba vaječnou temperou, často vnímají proces výroby tempery téměř jako magický rituál předcházející samotnému uměleckému aktu. Současně nabízí práce s vaječnou temperou ve výuce mnoho mezipředmětových integrací, kdy jsou odhalovány vzájemné souvislosti mezi poznatky jednotlivých předmětů. Může jít o chronologické vazby v dějepisných tématech, například středověké malířství, kde vaječná tempera zaujímá významné místo v zobrazování dobového světa, nebo synchronní vazby v přírodovědných předmětech, například vlastnosti kapalin či elektromagnetické záření a vnímání světla.

Cíle setkání:

  • Podělit se s pedagogy o zkušenosti, jak propojovat mezipředmětové obsahy učiva a vzdělávací cíle a na konkrétním příkladu ukázat možnosti učení v souvislostech.
  • Sdílet inspirace v podobě výtvarných úkolů a námětů, které obohacují výtvarnou výchovu o badatelsky orientované metody ve výuce.
  • Poukázat na význam kognitivních cílů ve výtvarné výchově a představit příklad, jak tyto cíle ve výtvarné výchově vyváženě kombinovat s afektivními a psychomotorickými cíli.

Obsah setkání:

  • Ukázka výtvarného úkolu pro žáky 7. ročníku – malba vaječnou temperou.
  • Seznámení s výrobou tempery na bázi vaječného emulze podle receptu Bohuslava Slánského (Technika malby. I. díl – Malířský a konservační materiál, Praha 1953).
  • Představení mezipředmětové integrace obsahů učiva ve výtvarné výchově, v dějepise, v českém jazyce a v občanské výchově.

Setkání je ZDARMA.

Lektorka:

Mgr. Kateřina Círová, Dis. – učitelka výtvarné výchovy na 2. stupni ZŠ Kunratice

Potvrzení o účasti

Podmínkou získání potvrzení o účasti na webináři je přihlášení k vašemu účtu na Metodickém portálu RVP.CZ před vstupem do živého vysílání a účast na webináři v délce alespoň 45 minut. Pokud nemáte účet, zaregistrovat se můžete zde. Při splnění těchto podmínek bude po skončení webináře potvrzení o účasti dostupné ke stažení na stránce konkrétního webináře. Potvrzení je možné si stáhnout i zpětně, avšak nejdříve u webinářů, které probíhaly od května 2021. Za zhlédnutí záznamu webináře se potvrzení o účasti nevystavuje.

Soubory ke stažení
 
Typ
Název
 
pdf
prezentace
PDF
Malba vaječnou temperou – učení v mezipředmětových souvislostech.pdf
docx
bonus, stavba lekce
Dokument
Malba vaječnou temperou_stavba lekce.docx
pdf
bonus, vaječná tempera podrobně
PDF
Vaječná tempera_info_list.pdf

Další webináře lektora

Mgr. Kateřina Círová, Dis.

Licence

Webinář je publikován pod licencí Creative Commons BY-NC-ND 4.0.

Hodnocení od uživatelů

Webinář nebyl prozatím komentován.

Vaše hodnocení

Ohodnoťte hvězdičkami:

Váš komentář

Pro vložení komentáře je nutné se nejprve přihlásit.