Domů > Webináře > Malba vaječnou temperou – učení v mezipředmětových souvislostech
Webinář

Malba vaječnou temperou – učení v mezipředmětových souvislostech

Vysílali jsme 24. 11. 2021 20:00–21:00
Lektor
Mgr. Kateřina Círová, Dis.
Záznam webináře
978x
Pokud si přejete získat nárok na potvrzení za zhlédnutí tohoto webináře, musíte se nejprve přihlásit ke svému účtu, nebo si účet nejprve založit.

Anotace

Mgr. Kateřina Círová, Dis. učí výtvarnou výchovu na druhém stupni od šesté po devátou třídu, a tak se může dlouhodobě věnovat rozvíjení výtvarného myšlení starších žáků jako nezbytné součásti výtvarné činnosti žáků. Přijměte pozvání na její webinář a nechte se inspirovat.

Výroba vaječné tempery a její následné využití v umělecké činnosti mohou do hodin výtvarné výchovy na základní škole přinést žákům atraktivní zážitky. Především pro badatelsky orientované žáky, kteří rádi objevují skutečnosti na základě vlastních zkušeností, v tomto případě objevují proces výroby temperové barvy na bázi vaječné emulze smíšené s práškovými pigmenty.

Ale i umělecky orientovaní žáci, pro které je podstatnější tvůrčí část aktivity – samotná malba vaječnou temperou, často vnímají proces výroby tempery téměř jako magický rituál předcházející samotnému uměleckému aktu. Současně nabízí práce s vaječnou temperou ve výuce mnoho mezipředmětových integrací, kdy jsou odhalovány vzájemné souvislosti mezi poznatky jednotlivých předmětů. Může jít o chronologické vazby v dějepisných tématech, například středověké malířství, kde vaječná tempera zaujímá významné místo v zobrazování dobového světa, nebo synchronní vazby v přírodovědných předmětech, například vlastnosti kapalin či elektromagnetické záření a vnímání světla.

Cíle setkání:

  • Podělit se s pedagogy o zkušenosti, jak propojovat mezipředmětové obsahy učiva a vzdělávací cíle a na konkrétním příkladu ukázat možnosti učení v souvislostech.
  • Sdílet inspirace v podobě výtvarných úkolů a námětů, které obohacují výtvarnou výchovu o badatelsky orientované metody ve výuce.
  • Poukázat na význam kognitivních cílů ve výtvarné výchově a představit příklad, jak tyto cíle ve výtvarné výchově vyváženě kombinovat s afektivními a psychomotorickými cíli.

Obsah setkání:

  • Ukázka výtvarného úkolu pro žáky 7. ročníku – malba vaječnou temperou.
  • Seznámení s výrobou tempery na bázi vaječného emulze podle receptu Bohuslava Slánského (Technika malby. I. díl – Malířský a konservační materiál, Praha 1953).
  • Představení mezipředmětové integrace obsahů učiva ve výtvarné výchově, v dějepise, v českém jazyce a v občanské výchově.

Setkání je ZDARMA.

Lektorka:

Mgr. Kateřina Círová, Dis. – učitelka výtvarné výchovy na 2. stupni ZŠ Kunratice

Potvrzení o účasti

Podmínkou získání potvrzení o účasti na webináři je přihlášení k vašemu účtu na Metodickém portálu RVP.CZ před vstupem do živého vysílání a účast na webináři v délce alespoň 45 minut. Pokud nemáte účet, zaregistrovat se můžete zde. Při splnění těchto podmínek bude po skončení webináře potvrzení o účasti dostupné ke stažení na stránce konkrétního webináře. Potvrzení je možné si stáhnout i zpětně, avšak nejdříve u webinářů, které probíhaly od května 2021. Za zhlédnutí záznamu webináře se potvrzení o účasti nevystavuje. Namísto něj je možné získat Potvrzení o zhlédnutí záznamu webináře. Pro získání pozvrzení o zhlédnutí záznamu je nutné být přihlášen/a k uživatelskému účtu na RVP.CZ a přehrát si celý záznam (není nutné záznam vidět celý najednou, systém ukládá informaci o poslední přehrávané části a umožní vám navázat ve sledování, kde jste přestali).

Soubory ke stažení
 
Typ
Název
 
pdf
prezentace
PDF
Malba vaječnou temperou – učení v mezipředmětových souvislostech.pdf
docx
bonus, stavba lekce
Dokument
Malba vaječnou temperou_stavba lekce.docx
pdf
bonus, vaječná tempera podrobně
PDF
Vaječná tempera_info_list.pdf

Další webináře lektora

Mgr. Kateřina Círová, Dis.

Licence

Webinář je publikován pod licencí Creative Commons BY-NC-ND 4.0.

Hodnocení od uživatelů

Webinář nebyl prozatím komentován.

Váš komentář

Pro vložení komentáře je nutné se nejprve přihlásit.