Domů > Webináře > Alternativní metody ve výuce žáků s odlišným mateřským jazykem (OMJ)
Webinář

Alternativní metody ve výuce žáků s odlišným mateřským jazykem (OMJ)

Vysílali jsme 13. 6. 2022 20:00–21:00
Lektor
Mgr. Hana Svobodová, Dr. phil.
Záznam webináře
1496x
Pokud si přejete získat nárok na potvrzení za zhlédnutí tohoto webináře, musíte se nejprve přihlásit ke svému účtu, nebo si účet nejprve založit.

Anotace

Nejen vzhledem k aktuálnímu vývoji na Ukrajině lze předpokládat, že se bude v následujících měsících (a letech) ve školách zvyšovat počet žáků, kteří doma mluví jiným jazykem, než je čeština. Proto jsme rádi, že naše pozvání i na druhý webinář přijala Mgr. Hana Svobodová, Dr. phil., ve kterém bude pokračovat v inspiraci pro práci s žáky-cizinci.

Webinář nastíní základní výukové přístupy pro učitele různých předmětů na základní i střední škole (vč. naukových), které jsou citlivé vůči jiným jazykům žáků, než je jazyk výuky.

Představeny budou možnosti využití vybraných metod a postupů ve výuce češtiny jako druhého/cizího jazyka. Většina z nich rozvíjí schopnost porozumět psanému a mluvenému projevu, vede k rozvoji vlastních schopností a vědomostí a napomáhá k aktivnímu začlenění do společnosti. Vybrané metody slouží ve výuce češtiny jako druhého/cizího jazyka nejen k motivaci a rozvoji psaní a mluvení, nezbytných k běžnému dennímu kontaktu, vede k podpoře vzdělávání a úspěšnému testování znalostí, především ale podporuje integraci těchto žáků do běžného života.

Webinář volně navazuje na předchozí setkání na téma: Specifika výuky češtiny jako druhého/cizího jazyka.

Komu je webinář určen:

  • pedagogičtí a nepedagogičtí pracovnici na obou stupních ZŠ a na SŠ, pracující s dětmi a žáky s OMJ

O lektorce:

Hana Svobodová působí jako odborná asistentka na Katedře českého jazyka a literatury PdF MU v Brně a externě vyučuje češtinu pro cizince v Kabinetu češtiny pro cizince FF MU v Brně. V roce 2019 dokončila doktorské studium na Univerzitě v Lipsku.

Ve své vědecké práci se zaměřuje na vývoj spisovné češtiny, historickou mluvnici češtiny, sociolingvistiku a dialektologii. Zároveň se věnuje výuce českého jazyka pro cizince všech úrovní pokročilosti. Od roku 2015 působí jako administrátorka, examinátorka a hodnotitelka Zkoušky z českého jazyka a reálií pro účely udělování státního občanství ČR na ÚJOP UK Praha.

V současné době působí v rámci Poradenského centra RMU jako fakultní poradce za PdF a věnuje se problematice studijní neúspěšnosti. Od roku 2019 je zástupcem PdF v krajském metodickém kabinetu Český jazyk a literatura Národního pedagogického institutu ČR.

Potvrzení o účasti

Podmínkou získání potvrzení o účasti na webináři je přihlášení k vašemu účtu na Metodickém portálu RVP.CZ před vstupem do živého vysílání a účast na webináři v délce alespoň 45 minut. Pokud nemáte účet, zaregistrovat se můžete zde. Při splnění těchto podmínek bude po skončení webináře potvrzení o účasti dostupné ke stažení na stránce konkrétního webináře. Potvrzení je možné si stáhnout i zpětně, avšak nejdříve u webinářů, které probíhaly od května 2021. Za zhlédnutí záznamu webináře se potvrzení o účasti nevystavuje. Namísto něj je možné získat Potvrzení o zhlédnutí záznamu webináře. Pro získání pozvrzení o zhlédnutí záznamu je nutné být přihlášen/a k uživatelskému účtu na RVP.CZ a přehrát si celý záznam (není nutné záznam vidět celý najednou, systém ukládá informaci o poslední přehrávané části a umožní vám navázat ve sledování, kde jste přestali).

Soubory ke stažení
 
Typ
Název
 
pdf
prezentace
PDF
Alternativní metody ve výuce žáků s odlišným mateřským jazykem (OMJ).pdf

Další webináře lektora

Mgr. Hana Svobodová, Dr. phil.

Licence

Webinář je publikován pod licencí Creative Commons BY-NC-ND 4.0.

Hodnocení od uživatelů

Petra Dockalova
13. 06. 2022, 21:07
5 z 5
Opětovně výborný webinář od paní doktorky Svobodové. Doporučuji!
5 z 5
Světlana Voráčková
13. 06. 2022, 21:09
5 z 5
Skvělé
5 z 5
Ivana Rudzká
13. 06. 2022, 21:11
Přínosný a příjemný webinář. Děkuji.
Ivana Psotová
13. 06. 2022, 21:13
5 z 5
Výborný
5 z 5
Martina Repperová
14. 06. 2022, 18:57
1 z 5
Žádné nové informace, hodinu vysvětlovat metodu pětilístku a volného psaní.....pro mě zcela bez efektu...
1 z 5

Váš komentář

Pro vložení komentáře je nutné se nejprve přihlásit.