Domů > Webináře > Alternativní metody ve výuce žáků s odlišným mateřským jazykem (OMJ)
Webinář

Alternativní metody ve výuce žáků s odlišným mateřským jazykem (OMJ)

Vysílali jsme 13. 6. 2022 20:00–21:00
Lektor
Mgr. Hana Svobodová, Dr. phil.

Anotace

Nejen vzhledem k aktuálnímu vývoji na Ukrajině lze předpokládat, že se bude v následujících měsících (a letech) ve školách zvyšovat počet žáků, kteří doma mluví jiným jazykem, než je čeština. Proto jsme rádi, že naše pozvání i na druhý webinář přijala Mgr. Hana Svobodová, Dr. phil., ve kterém bude pokračovat v inspiraci pro práci s žáky-cizinci.

Webinář nastíní základní výukové přístupy pro učitele různých předmětů na základní i střední škole (vč. naukových), které jsou citlivé vůči jiným jazykům žáků, než je jazyk výuky.

Představeny budou možnosti využití vybraných metod a postupů ve výuce češtiny jako druhého/cizího jazyka. Většina z nich rozvíjí schopnost porozumět psanému a mluvenému projevu, vede k rozvoji vlastních schopností a vědomostí a napomáhá k aktivnímu začlenění do společnosti. Vybrané metody slouží ve výuce češtiny jako druhého/cizího jazyka nejen k motivaci a rozvoji psaní a mluvení, nezbytných k běžnému dennímu kontaktu, vede k podpoře vzdělávání a úspěšnému testování znalostí, především ale podporuje integraci těchto žáků do běžného života.

Webinář volně navazuje na předchozí setkání na téma: Specifika výuky češtiny jako druhého/cizího jazyka.

Komu je webinář určen:

  • pedagogičtí a nepedagogičtí pracovnici na obou stupních ZŠ a na SŠ, pracující s dětmi a žáky s OMJ

O lektorce:

Hana Svobodová působí jako odborná asistentka na Katedře českého jazyka a literatury PdF MU v Brně a externě vyučuje češtinu pro cizince v Kabinetu češtiny pro cizince FF MU v Brně. V roce 2019 dokončila doktorské studium na Univerzitě v Lipsku.

Ve své vědecké práci se zaměřuje na vývoj spisovné češtiny, historickou mluvnici češtiny, sociolingvistiku a dialektologii. Zároveň se věnuje výuce českého jazyka pro cizince všech úrovní pokročilosti. Od roku 2015 působí jako administrátorka, examinátorka a hodnotitelka Zkoušky z českého jazyka a reálií pro účely udělování státního občanství ČR na ÚJOP UK Praha.

V současné době působí v rámci Poradenského centra RMU jako fakultní poradce za PdF a věnuje se problematice studijní neúspěšnosti. Od roku 2019 je zástupcem PdF v krajském metodickém kabinetu Český jazyk a literatura Národního pedagogického institutu ČR.

Potvrzení o účasti

Podmínkou získání potvrzení o účasti na webináři je přihlášení k vašemu účtu na Metodickém portálu RVP.CZ před vstupem do živého vysílání a účast na webináři v délce alespoň 45 minut. Pokud nemáte účet, zaregistrovat se můžete zde. Při splnění těchto podmínek bude po skončení webináře potvrzení o účasti dostupné ke stažení na stránce konkrétního webináře. Potvrzení je možné si stáhnout i zpětně, avšak nejdříve u webinářů, které probíhaly od května 2021. Za zhlédnutí záznamu webináře se potvrzení o účasti nevystavuje.

Soubory ke stažení
 
Typ
Název
 
pdf
prezentace
PDF
Alternativní metody ve výuce žáků s odlišným mateřským jazykem (OMJ).pdf

Další webináře lektora

Mgr. Hana Svobodová, Dr. phil.

Licence

Webinář je publikován pod licencí Creative Commons BY-NC-ND 4.0.

Hodnocení od uživatelů

Petra Dockalova
13. 06. 2022, 21:07
5 z 5
Opětovně výborný webinář od paní doktorky Svobodové. Doporučuji!
5 z 5
Světlana Voráčková
13. 06. 2022, 21:09
5 z 5
Skvělé
5 z 5
Ivana Rudzká
13. 06. 2022, 21:11
Přínosný a příjemný webinář. Děkuji.
Ivana Psotová
13. 06. 2022, 21:13
5 z 5
Výborný
5 z 5
Martina Repperová
14. 06. 2022, 18:57
1 z 5
Žádné nové informace, hodinu vysvětlovat metodu pětilístku a volného psaní.....pro mě zcela bez efektu...
1 z 5

Vaše hodnocení

Ohodnoťte hvězdičkami:

Váš komentář

Pro vložení komentáře je nutné se nejprve přihlásit.