Domů > Webináře > Specifika výuky češtiny jako druhého/cizího jazyka
Webinář

Specifika výuky češtiny jako druhého/cizího jazyka

Vysílali jsme 8. 6. 2022 20:00–21:00
Lektor
Mgr. Hana Svobodová, Dr. phil.
Záznam webináře
1347x
Pokud si přejete získat nárok na potvrzení za zhlédnutí tohoto webináře, musíte se nejprve přihlásit ke svému účtu, nebo si účet nejprve založit.

Anotace

Nejen vzhledem k aktuálnímu vývoji na Ukrajině lze předpokládat, že se bude v následujících měsících (a letech) ve školách zvyšovat počet žáků, kteří doma mluví jiným jazykem, než je čeština. Proto jsme požádali Mgr. Hanu Svobodovou, Dr. phil., o sdílení zkušeností s výukou češtiny pro cizince.

Anotace:

Webinář představí specifika výuky češtiny jako druhého/cizího jazyka. Je zaměřen na prohloubení znalostí z oblasti metodiky a didaktiky se zaměřením na češtinu jako druhý/cizí jazyk, na doplnění, či získání nových poznatků z oblasti sociokulturní.

Pro inspiraci budou představeny různé materiály pro výuku češtiny jako druhého/cizího jazyka.

Komu je webinář určen:

  • pedagogičtí a nepedagogičtí pracovnici na obou stupních ZŠ a na SŠ, pracující s dětmi a žáky s OMJ

O lektorce:

Hana Svobodová působí jako odborná asistentka na Katedře českého jazyka a literatury PdF MU v Brně a externě vyučuje češtinu pro cizince v Kabinetu češtiny pro cizince FF MU v Brně. V roce 2019 dokončila doktorské studium na Univerzitě v Lipsku.

Ve své vědecké práci se zaměřuje na vývoj spisovné češtiny, historickou mluvnici češtiny, sociolingvistiku a dialektologii. Zároveň se věnuje výuce českého jazyka pro cizince všech úrovní pokročilosti. Od roku 2015 působí jako administrátorka, examinátorka a hodnotitelka Zkoušky z českého jazyka a reálií pro účely udělování státního občanství ČR na ÚJOP UK Praha.

V současné době působí v rámci Poradenského centra RMU jako fakultní poradce za PdF a věnuje se problematice studijní neúspěšnosti. Od roku 2019 je zástupcem PdF v krajském metodickém kabinetu Český jazyk a literatura Národního pedagogického institutu ČR.

Potvrzení o účasti

Podmínkou získání potvrzení o účasti na webináři je přihlášení k vašemu účtu na Metodickém portálu RVP.CZ před vstupem do živého vysílání a účast na webináři v délce alespoň 45 minut. Pokud nemáte účet, zaregistrovat se můžete zde. Při splnění těchto podmínek bude po skončení webináře potvrzení o účasti dostupné ke stažení na stránce konkrétního webináře. Potvrzení je možné si stáhnout i zpětně, avšak nejdříve u webinářů, které probíhaly od května 2021. Za zhlédnutí záznamu webináře se potvrzení o účasti nevystavuje.

Soubory ke stažení
 
Typ
Název
 
pdf
prezentace
PDF
Specifika výuky češtiny jako druhého/cizího jazyka.pdf

Další webináře lektora

Mgr. Hana Svobodová, Dr. phil.

Licence

Webinář je publikován pod licencí Creative Commons BY-NC-ND 4.0.

Hodnocení od uživatelů

Lenka Repatá
08. 06. 2022, 21:17
Velmi přínosný webinář.
Věra Šimicová
08. 06. 2022, 21:25
5 z 5
Vynikající prezentace a moc užitečné odkazy. Děkuji Věra Šimicová
5 z 5
Gunel Alakbarova
08. 06. 2022, 21:29
5 z 5
Velmi přinosný webinář
5 z 5

Vaše hodnocení

Ohodnoťte hvězdičkami:

Váš komentář

Pro vložení komentáře je nutné se nejprve přihlásit.