Domů > Webináře > Specifika výuky češtiny jako druhého/cizího jazyka
Webinář

Specifika výuky češtiny jako druhého/cizího jazyka

Vysílali jsme 8. 6. 2022 20:00–21:00
Lektor
Mgr. Hana Svobodová, Dr. phil.

Anotace

Nejen vzhledem k aktuálnímu vývoji na Ukrajině lze předpokládat, že se bude v následujících měsících (a letech) ve školách zvyšovat počet žáků, kteří doma mluví jiným jazykem, než je čeština. Proto jsme požádali Mgr. Hanu Svobodovou, Dr. phil., o sdílení zkušeností s výukou češtiny pro cizince.

Anotace:

Webinář představí specifika výuky češtiny jako druhého/cizího jazyka. Je zaměřen na prohloubení znalostí z oblasti metodiky a didaktiky se zaměřením na češtinu jako druhý/cizí jazyk, na doplnění, či získání nových poznatků z oblasti sociokulturní.

Pro inspiraci budou představeny různé materiály pro výuku češtiny jako druhého/cizího jazyka.

Komu je webinář určen:

  • pedagogičtí a nepedagogičtí pracovnici na obou stupních ZŠ a na SŠ, pracující s dětmi a žáky s OMJ

O lektorce:

Hana Svobodová působí jako odborná asistentka na Katedře českého jazyka a literatury PdF MU v Brně a externě vyučuje češtinu pro cizince v Kabinetu češtiny pro cizince FF MU v Brně. V roce 2019 dokončila doktorské studium na Univerzitě v Lipsku.

Ve své vědecké práci se zaměřuje na vývoj spisovné češtiny, historickou mluvnici češtiny, sociolingvistiku a dialektologii. Zároveň se věnuje výuce českého jazyka pro cizince všech úrovní pokročilosti. Od roku 2015 působí jako administrátorka, examinátorka a hodnotitelka Zkoušky z českého jazyka a reálií pro účely udělování státního občanství ČR na ÚJOP UK Praha.

V současné době působí v rámci Poradenského centra RMU jako fakultní poradce za PdF a věnuje se problematice studijní neúspěšnosti. Od roku 2019 je zástupcem PdF v krajském metodickém kabinetu Český jazyk a literatura Národního pedagogického institutu ČR.

Potvrzení o účasti

Podmínkou získání potvrzení o účasti na webináři je přihlášení k vašemu účtu na Metodickém portálu RVP.CZ před vstupem do živého vysílání a účast na webináři v délce alespoň 45 minut. Pokud nemáte účet, zaregistrovat se můžete zde. Při splnění těchto podmínek bude po skončení webináře potvrzení o účasti dostupné ke stažení na stránce konkrétního webináře. Potvrzení je možné si stáhnout i zpětně, avšak nejdříve u webinářů, které probíhaly od května 2021. Za zhlédnutí záznamu webináře se potvrzení o účasti nevystavuje.

Soubory ke stažení
 
Typ
Název
 
pdf
prezentace
PDF
Specifika výuky češtiny jako druhého/cizího jazyka.pdf

Další webináře lektora

Mgr. Hana Svobodová, Dr. phil.

Licence

Webinář je publikován pod licencí Creative Commons BY-NC-ND 4.0.

Hodnocení od uživatelů

Lenka Repatá
08. 06. 2022, 21:17
Velmi přínosný webinář.
Věra Šimicová
08. 06. 2022, 21:25
5 z 5
Vynikající prezentace a moc užitečné odkazy. Děkuji Věra Šimicová
5 z 5
Gunel Alakbarova
08. 06. 2022, 21:29
5 z 5
Velmi přinosný webinář
5 z 5

Vaše hodnocení

Ohodnoťte hvězdičkami:

Váš komentář

Pro vložení komentáře je nutné se nejprve přihlásit.