Domů > Webináře > Význam konstrukcí v geometrii na 1. stupni ZŠ
Webinář

Význam konstrukcí v geometrii na 1. stupni ZŠ

Vysílali jsme 13. 4. 2022 20:00–21:00
Lektoři
Mgr. Sylva Peclinovská, Ph.D., doc. RNDr. Darina Jirotková, Ph.D.

Anotace

Obě lektorky si s námi prošly tipy do aritmetiky (práce se stovkovou tabulkou). Jaké aktivity nám doporučí do hodin geometrie? Lektorky: Sylva Peclinovská, Darina Jirotková.

Anotace

Konstrukce jsou jedním z nejnáročnějších témat geometrie, které bývá označováno učiteli 2. st. ZŠ jako kritické místo vyučování matematiky. Při webináři si ujasníme, jakou roli hrají konstrukce pro rozvoj porozumění geometrickým pojmům a vztahům, co konstrukcí rozumíme a jak můžeme rozvíjet schopnosti a dovednosti žáků řešit konstrukční úlohy již od nejnižších ročníků prvního stupně ZŠ. 

Prosíme, mějte při webináři po ruce nůžky, papír (i čtverečkovaný), tužku, a pokud možno pár sirek nebo stejně dlouhých dřívek.

Cíl setkání:

Naším hlavním cílem je nabídnout učitelům 1. stupně několik aktivit, které mohou využít pro přípravu svých žáků na geometrické konstrukce tak, aby s nimi na 2. stupni měli co nejmenší problémy a především aby rozuměli tomu, co a proč tak konstruují.

Obsah setkání:

  • ujasnění si, proč jsou konstrukce obtížné
  • využití manipulativních úloh včetně komentářů o jejich přínosu k rozvíjí žáků
  • náměty pro motivaci žáků k přesnému rýsování tužkou, pravítkem, kružítkem

Komu je setkání určeno:

  • zejména učitelům 1. stupně ZŠ

Lektorky:

doc. RNDr. Darina Jirotková, Ph.D. – docentka na Pedagogické fakultě v Praze, připravuje budoucí učitele 1. st. ZŠ z matematiky a didaktiky matematiky, úzce spolupracuje se sítí učitelů 1. st. ZŠ, je spoluautorkou učebnic matematiky pro 1. st. ZŠ, je členkou Národního kabinetu Matematika a její aplikace

Mgr. Sylva Peclinovská, Ph.D. – učitelka 1. stupně ZŠ, je lektorkou vzdělávacích aktivit souvisejících s výukou matematiky 1. stupně ZŠ, je členkou Národního kabinetu Předškolního a prvostupňového vzdělávání

Potvrzení o účasti

Podmínkou získání potvrzení o účasti na webináři je přihlášení k vašemu účtu na Metodickém portálu RVP.CZ před vstupem do živého vysílání a účast na webináři v délce alespoň 45 minut. Pokud nemáte účet, zaregistrovat se můžete zde. Při splnění těchto podmínek bude po skončení webináře potvrzení o účasti dostupné ke stažení na stránce konkrétního webináře. Potvrzení je možné si stáhnout i zpětně, avšak nejdříve u webinářů, které probíhaly od května 2021. Za zhlédnutí záznamu webináře se potvrzení o účasti nevystavuje.

Soubory ke stažení
 
Typ
Název
 
pdf
prezentace
PDF
Význam konstrukcí v geometrii na 1. stupni ZŠ.pdf

Licence

Webinář je publikován pod licencí Creative Commons BY-NC-ND 4.0.

Hodnocení od uživatelů

Webinář nebyl prozatím komentován.

Vaše hodnocení

Ohodnoťte hvězdičkami:

Váš komentář

Pro vložení komentáře je nutné se nejprve přihlásit.